Felhasználási területek
Társasházak előregyártott betonelemekből
Társasházak esetében az előregyártott betonelemekből történő építkezés egyik legnagyobb előnye a felhasználók szempontjából a zajcsökkenés. A mai modern társasházaknál már elvárás, hogy a szomszédban fel-alá rohangáló gyerekek a többi lakó pihenését ne gátolják meg. Ebből a szempontból az előregyártott vasbeton modulok alkalmazása kiváló választás.
Ennek oka egyrészt, hogy a tömeg jelentősen befolyásolja az akusztikát, másrészt a száraz építési szigetelőszerkezetek jobban elnyelik a rezgéseket.
Metsätapiola Residences finn társasházkomplexum
Helsinki-től nem messze, Finnország déli partján, Espoo-ban találhatók a modulárisan épült Metsätapiola Residences. A lakóházakat úgy tervezték, hogy illeszkedjenek a környezethez, a környék történelmi építészetéhez.
A 13 emeletes épületek kivitelezése 2014-től 2017-ig zajlott, épületenként 600 darab előregyártott betonelem felhasználásával. Az betonelemek gyártása során háromféle, finomra csiszolt, színezett beton építőelemeket kombináltak, a külső felületeken pedig természetes kőburkolatot alkalmaztak.
A gyárban az előkészítés során a betonelemek gyártása mellett, a külső falelemeken az ablakok helyének kialakítása is megtörtént. Ezzel egyszerűbbé váltak a helyszíni munkafolyamatok, tovább csökkentve az építkezés idejét.
A projekt számokban
Épületenként felhasznált előregyártott betonelem
600 db betonelemA társasházak magassága
13 emeletA gyártás során felhasznált alapanyag
3-féle betonkeverékElőregyártott betonelemekből készült ipari épületek
Akár zöldmezős ipari épület építése, akár a meglévő bővítése a cél, az előregyártott beton megbízható, gazdaságos és hatékony módja az egyedi igények kielégítésének is.
Nagykiterjedésű csarnokok, üzemek kivitelezésénél kiemelt szempontot játszik az épület:
- szilárdsága: a raktárak több ezer nehéz, terjedelmes terméket tárolhatnak, mely funkcióhoz nagy szilárdságra van szükség. Az előregyártott beton rendkívül sűrű anyag, amely nagy terhelést is képes elviselni.
- rugalmassága: az anyagok folyamatos mozgatása miatt az épületnek folyamatos mechanikai hatást is el kell viselnie. Az előregyártott betonnak nem okoznak gondot a horpadások és egyéb kisebb, gyakori balesetekből származó sérülések, hihetetlenül ellenálló a mindennapi igénybevétellel szemben.
- költséghatékonysága: előregyártással ún. “látszóbeton” készül, ami olyan minőségű késztermék, hogy sokszor még durvítani is kell utólag a csúszásmentesség érdekében. Emiatt ipari környezetben sok esetben bármilyen kezelés, festés nélkül is használhatók az elemek.
Pöyry Finland Oy papírgyár
Európa legnagyobb kartonpapír gyártó gépe Svédországban található. A gépnek otthon adó gyár 74.706 m2-en terül el és 10.800 darab előregyártott betonelem modulból épült fel. A projekt előzetes tervezése 2015-ben indult, majd a beruházási döntést követően 2016-ban megindult a megvalósítás pontos tervezése, melyen összesen 118 szakember és 35 alvállalkozó dolgozott.
Az összes betonelemet, vázat, födémet és falegységeket BIM 3D modellezéssel tervezték. A digitálisan integrált folyamat által a szakemberek és vállalkozók közötti kommunikáció és információkezelés is hatékony és összehangoltan zajlott.
A több mint 10.000 betonelemet Finnország, Svédország, Észtország és Lettország gyártotta kiemelkedő tételszámban. A legnagyobb ezek közül 27,2 méter, mely több mint 76,2 tonnát nyom.
A projekt számokban
A 74.706 m2 alapterületű gyár felépítéséhez
10.800 db betonelemAz előregyártott betonelemek súlya
80.000 tonna betonAz oszlopok hossza összesen
125 km oszlopElőregyártott betonelemekből készült középületek
A középületek jellemzően egységes struktúrára felépülő létesítmények. Azonos helyiségek kialakítása során nincs szükség egyedi igények megvalósítására, ezért a legtöbb középület kifejezetten alkalmas moduláris tervezésre és kivitelezésre. Az egységesség és repetitív munkafolyamatok gyors, minőségi és hatékony kivitelezést eredményeznek.
Karolinska Solna Egyetemi Kórház, Svédország
A Svédországban található Új Karolinska Solna Egyetemi Kórház a régi Karolinska Egyetemi Kórház helyére épült, ugyanis az új létesítmény megépítése költséghatékonyabbnak bizonyult, mint a már meglévő átalakítása és felújítása.
Az új kórház tervezését 2010-ben kezdték és az építkezés 2018-ig tartott. A 330.000 m²-en elterülő létesítmény 9 és 12 emeletes épületekből áll.
A létesítményben 800 szoba és 36 műtő található, ami 630 fekvőbeteg és 100 járóbeteg ellátásának biztosít teret. A betegszobáknak számos funkcionális követelménynek kell megfelelniük, ilyenek például az egységes magasságú mennyezetek és az azonos teherbírású padlózat. Ezeket figyelembe véve az előregyártott beton elemeket alkalmazó moduláris építészet bizonyult a legmegfelelőbb folyamatnak.
Karolinska Solna Egyetemi Kórház tervezése és megépítése Svédország eddigi legnagyobb BIM-projektje. A kórház modelljének objektum listája a tervezés végére több, mint egymillió elemből állt, amit az építőipari dolgozók, projektmenedzserek és vállalkozók egyaránt bármikor és bárhonnan elérhettek.
A BIM modellezésnek köszönhetően a generált adatmennyiség jól koordinálható maradt a vizualizáció, tervezés és információkezelés területén is. A gyártási folyamatok során teljes helyiségeket gyártottak előre, ezzel könnyítve a logisztikai feladatokat és gyorsítva az építkezés folyamatát.
A projekt számokban
A kórház alapterülete
330.000 m2A kórház befogadóképessége
630 fekvőbetegAz objektum lista hossza
1 millióElőregyártott betonelemek alkalmazása az agráriparban
Az agráriparban használt épületek különösen nagy igénybevétel alatt állnak. Az állattartásra és takarmánytárolásra szolgáló épületek megépítésénél fontos tényezők
- a gyors kivitelezés,
- a tartósság,
- illetve a könnyű tisztíthatóság.
Az előregyártott falpanelekkel csökken a helyszínen végzendő munka volumene, ezáltal sokkal gyorsabb a kivitelezés, ami az év bármely szakaszában elvégezhető. Az előregyártott padlóelemek száraz és tiszta fekhelyet vagy tárhelyet biztosítanak, ezzel növelve az állatállomány biztonságát és kényelmét, valamint biztosítva a takarmány megfelelő tárolási körülményeit.
A betonelemek vízálló és szulfátálló tulajdonsággal rendelkeznek, így amellett, hogy az építmény tartós lesz, ez könnyebb tisztíthatóságot is jelent az egészségesebb állattatás érdekében.
Az előregyártott betonelemek alkalmasak:
- egy- és kétszemélyes ferde ólak, ólak végfalai, takarmányvályúk,
- beton hígtrágya csatornák és csatorna lemezek,
- beton fülke ágyak és fülke végfalak,
- takarmányozási vályúk és itatók,
- szellőztetett betonpadló / gabonaszárító padlólapok készítésére egyaránt.
Kapcsolat
Amennyiben felkeltettük érdeklődését, vegye fel velünk a kapcsolatot.
